Zakończyły się Dni Marii Walewskiej

Blisko 200 uczniów i 100 gości indywidualnych skorzystało z zaproszenia Stadniny Koni Walewice na Dni Marii Walewskiej, które odbywały się 7-11 grudnia.

Dni Marii Walewskiej Stadnina Koni Walewice organizowała po raz pierwszy. W ich programie znalazły się propozycje dla grup szkolnych, jak też dla gości indywidualnych. W zajęciach (7-9 grudnia) wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Bielawach, Nowych Zdunach, Piątku i Głowna. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty Perfumy Marii Walewskiej, ponieważ wszystkie szkoły właśnie je wybrały. Dzieci poznały historię perfum, skomponowały własne zapachy, które we flakonikach zabrały do domu. Zwiedziły także pałac z przewodnikiem, a na zakończenie czekał na nie słodki poczęstunek.

W sobotę, 10 grudnia, każdy mógł zwiedzić pałac z przewodnikiem, obejrzeć wystawę strojów z końca XVIII i połowy XIX wieku, a także zobaczyć apartamenty pałacowe, które zostały poświęcone Marii Walewskiej. W każdym z nich jest jej portret oraz krótka opowieść o niej, zawierająca wątki biograficzne. Była to okazja wyjątkowa, ponieważ apartamenty te na co dzień nie są dostępne osobom zwiedzającym, lecz gościom hotelowym. W holu pałacu eksponowana była również porcelana z wizerunkiem Marii Walewskiej. W sobotę i niedzielę goście pałacu mogli nabywać ręcznie malowane bombki i ozdoby choinkowe, a także unikalne upominki dla swych najbliższych.

W niedzielę, 11 grudnia, przed pałacem żołnierze w mundurach 5 pułku Księstwa Warszawskiego oddali salwę honorową na cześć Marii Walewskiej. A w Sali Białej pałacu Tomasz Fijałkowski z Łowicza opowiadał m.in. o historii pułku i bitwach powstania styczniowego 1863 roku, które odbywały się nieopodal Walewic.

Finałowy koncert Dni Marii Walewskiej odbył się tego samego dnia, w 199 rocznicę śmierci słynnej szambelanowej. Śpiew Antoniny Kierus i Jerzego Filipowicza wywołał wzruszenie wśród obecnych w Sali Białej gości. Między utworami goście słuchali opowieści o życiu Marii Walewskiej – jej rozterkach, wyborach, radościach i nieszczęściach. Narrację prowadziła Magdalena Szymańska-Topolska. Kiedy jeszcze brzmiały gromkie brawa na zakończenie występu, poproszono Antoninę Kierus, by na bis zaśpiewała Modlitwę Bułata Okudżawy. Innymi utworami, które wykonała artystka tego popołudnia były: Mój gienij, mój angieł Piotra Czajkowskiego, Precz z moich oczu Fryderyka Chopina (słowa Adam Mickiewicz), Pozwól mi płakać (muz. Georg Friedrich Haendel), Wielka miłość Seweryna Krajewskiego oraz Dzięki Ci, Panie, za Twą obecność (muz. i sł. Adam Sut).

Stroje historyczne udostępniły Anna Moryto (strojezpasja.pl) oraz Ewa Filipiak (ewa-filipiak.pl), a porcelanę z wizerunkiem Marii Walewskiej - Andrzej Bogucki, wicestarosta powiatu łowickiego. Na zakończenie koncertu wszyscy goście zostali poczęstowani tortem, który ufundowała cukiernia "Keksik" z Głowna.

Wpis w kategorii: Aktualności
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
:
:
: